Výhody elektronické pošty

ID-100175207

Elektronické zásilky nabízejí oproti těm klasickým řadu výhod. Můžete je posílat v nákladu tisíců e-mailů, ale tké jako jediný e-mail. To značí především nemalé finanční výhody. Ušetříte tak nejen na poštovném, ale vezměte to i z hlediska výroby: Víte kolik by stál prospekt nebo katalog při nákladu, dejme tomu pouhých 10-ti kusů? Podobná úvaha je naprosto nesmyslná, ale v elektronické formě se podobný záměr realizovat dá.

Možnost rozšíření o zvuk a video posouvá elektronickou poštu do multimediální oblasti. Nespornou výhodou je i významné rozšíření možnosti interaktivity oproti klasické „papírové“ poštovní zásilce: Váš recipient si může sám vyhledávat informace, vznášet na Vás dotazy apod.

Uveďme si zde ve stručných bodech hlavní přednosti elektronické pošty oproti té klasické:

Snadné použití
E-mailová služba pomáhá spravovat kontakty a umožňuje tak rychlejší odesílání zpráv. Pomáhá udržovat naší historii komunikace a poskytuje pro ni dostatek úložného prostoru. E-maily je možné poslat z libovolného terminálu (pc, mobil, tablet) na světě, stačí mít připojení k internetu.

Ochrana životního prostředí
Distribuce klasických dopisů prostřednictvím „České pošty“ si žádá kvanta papíru. Elektronická pošta žádný papír nepotřebuje a šetří tak naše lesy. Rovněž je ušetřeno palivo, které by bylo spotřebováno při transportu s dopisy.

Rychlost
Žádné jiné poštovní služby nepředčí e-mail, pokud jde o rychlost. E-mail můžete odeslat během zlomku sekundy do všech koutů světa.  Můžete také poslat zprávu více uživatelům naráz, proto Vám e-mailová služba ušetří spoustu času.

Neformální styl
Jazyk používaný v e-mailech bývá jednoduchý a proces komunikace neformální. E-mail může být použit jako nástroj pro rozhovory, stejně jako chatování.

Historie komunikace
Poskytovatelé e-mailových služeb nabízejí svým uživatelům většinou dostatek prostoru pro ukládání dat. Značné výhody přinášejí i rozličné procesy třídění a uspořádání e-mailů. Své e-maily můžete seřadit dle předmětu či jiných kritérií jako je např. datum, odesílatel, atd.

Příloha e-mailu
Možnost připojení souboru k e-mailu umožňuje uživatelům posílat velký objem dat v jedné zásilce. Odeslání takového mailu (s přílohou) navíc nijak nezvýší finanční náklady jako u klasické poštovní služby.

Automatizovaná komunikace
Je možné posílat e-maily automaticky, pomocí specializovaných programů (ideálně prostřednictvím aplikace Automail). Tím ušetří uživatel hodně času (s Automailem ještě více :D ).

Zřetelné priority
E-maily přicházejí s řádkem předmětu („shrnutí toho, co daný e-mail obsahuje). Proto lze snadno stanovit prioritní zprávy, a ignorovat ty nežádoucí. Díky tomu mohou uživatelé snadno třídit a filtrovat e-maily ve své schránce.

Spolehlivost a bezpečí
Neustále jsou přijímána nová opatření pro zkvalitňování služeb spojených se zvyšováním bezpečnosti během užívání elektronické pošty. E-mail je dnes považován za jeden z nejbezpečnějších způsobů on-line komunikace.

Multimediální obsah
Uživatelé mohou prostřednictvím e-mailu posílat obrázky, videa apod, což také představuje značnou přidanou hodnotu e-mailové služby.

Reklamní nástroj
Mnoho jednotlivců a podnikatelských organizací dnes využívá e-mailové služby  k propagaci svých výrobků a služeb. E-mail se řadí mezi nejefektivnější marketingové nástroje.

Rozhodli jsme se zde rovněž „vypíchnout“ několik možných pastí e-mailové komunikace. S jistou dávkou obezřetnosti však lze většině z nich předejít. Tak tedy...“Nevýhody e-mailové komunikace“:

Spam
Odesílání nevyžádaných zpráv, zejména reklamy bývá pro jejich příjemce velice obtěžující. Nad kontrolou a odstraňování takových zpráv stráví uživatel poměrně dost času. Proto bylo nutné zavést spamové filtry a blokovat (filtrovat) nevyžádané zprávy.

Hacking
Možné vloupání cizího elementu do Vašeho počítače a následné ohrožení bezpečnosti nazýváme hacking. E-maily bývají zachyceny hackery ještě před tím, než jsou doručeny k Vám. Na útoky profesionálních hackerů bývají e-mailové aplikace často velmi citlivé.

Viry
Viry jsou ve většině případů počítačové programy, které mají potenciál poškodit Váš počítač. Je známo, že se jisté typy virů řetězí a e-mailem tak infikují další počítače. Příjemci by měli důkladně kontrolovat své příchozí e-maily a vždy dobře zvážit, zda otevřít podezřelý e-mail ze složky „nevyžádané pošty“. Viry mohou být přenášeny dál e-mailem, a to bez Vašeho povšimnutí.

Přeplněná schránka
Každou e-mailovou schránku lze po určité době zahltit spoustou e-mailů. Následná orientace v obrovském množství e-mailů bývá pro uživatele značně obtížná. Informační přetížení, způsobené nedostatečnou kontrolou schránky může někoho od využívání e-mailu zcela odradit.

Absence osobního kontaktu
I v dnešním „digitálním věku“ jsou lidé, kteří raději čtou „rukou psané slovo“. V e-mailech jim chybí osobní kontakt, což jim samozřejmě nelze zazlívat. Obyčejná obálka, dopisní papír a propiska…dříve to býval jediný způsob komunikace mezi přáteli.

Nutné připojení k internetu
Stále existuje mnoho míst na zemi, kde lidé nemají přístup k internetu. E-mailová komunikace pozbývá v takových oblastech na významu.

Po přečtení výše uvedeného lze s naprostou jistotou konstatovat, že výhody používání e-mailu drtivě převažují počet zmíněných nevýhod.

„Kdo se bojí, nesmí do lesa…“ :-)